Koululaiset mukana tekemässä kiertotalousviestintää 

Lasten ja nuorten mukaan ottaminen on erityisen tärkeää, sillä juuri heidän tulevaisuudestaan on kyse. Lisäksi, kun nuoret oppivat kiertotalouden periaatteista, innostus voi siirtyä myös heidän lähipiiriinsä.  

Kuvitushaaste kannustaa luovuuteen  

Uusien kiertotalouteen liittyvien palvelukonseptien ohella vuoden 2025 aikana Kouvolassa panostetaan houkuttelevaan viestintään. Tätä tavoitetta tukemaan on käynnistetty kuvitushaaste, joka kannustaa kouluikäisiä pohtimaan kiertotalouden merkitystä omien luovien ratkaisujensa kautta.  

Kuvitushaasteessa oppilasryhmät piirtävät hahmoja, muotoja tai värejä, jotka heidän mielestään kuvastavat kestävää kehitystä ja kiertotaloutta. Piirustusten aiheet voivat olla konkreettisia, kuten ihmisiä, eläimiä tai esineitä, tai abstraktimpia visuaalisia elementtejä, jotka kuvaavat vastuullisuutta, yhteistyötä tai ympäristöystävällisyyttä.  

Tekoäly avustaa lopullisten hahmojen luomisessa 

Koululaisten tuotoksia jalostetaan edelleen tekoälyn avulla. Yksittäisen oppilaan idean sijaan lopputuloksena on koko ryhmän ehdotusten synteesi: Ekosankari, joka tarttuu kestävyyshaasteisiin.  

Ekosankarit-näyttely on avoinna toukokuun lopulla Parik Ekomaa-kierrätysmyymälässä. Tämän lisäksi hahmot seikkailevat myös muussa kiertotalouteen liittyvässä viestinnässä.  

Kevätretki tärkeän aiheen parissa 

Haasteeseen tarttuvat oppilasryhmät kutsutaan vieraiksi näyttelyyn ja heille luovutetaan Ekosankari-diplomi. Samalla luokilla on mahdollisuus kuulla lisää kierrätysmyymälän toiminnasta.  

Ilmoittautuminen on avoinna 28.4.2025 asti. Lisätiedustelut ilmoittautumiseen ja Ekosankari-kuvitushaasteeseen liittyen: 

 Jäteasemalle hukatut aarteet -hankkeen projektipäällikkö Marika Kurkinen 

Tutustu myös näihin artikkeleihin