


Bioske
Biotuotetehtaan osaprosessien kehittäminen perustuen uusiin mittaustekniikoihin
Hankkeen tekninen uutuusarvo on uusien jatkuvatoimisten mittausten etäseurannan käyttöönotto ja datajoukkojen analysoinnin hyödyntäminen kuitulinjan toiminnan sekä kuitulinjalla tehtävien koeajojen seurannassa sekä kehittyneiden mallinnusteknologioiden hyödyntäminen tutkimustoiminnassa.
Tärkeä osa hanketta on metsäteollisuuden vahva mukana oleminen ns.”tutkimusplatformina” ja hankerahoittajana, jolloin Kuitulaboratorion analyyttisillä ja pilot-ympäristöillä tehtyjä tutkimustuloksia voidaan skaalata lähelle teollista mittakaavaa.
Taustaa
Kuitulaboratoriolla on jo pitkään tehty tutkimuksia biotuotetehtaan eri osaprosessien toiminnan parantamiseksi sekä kehitetty ja otettu käyttöön tutkimuksissa tarvittavaa uutta mittaus- ja mallinnusteknologiaa. Ko. toiminta on luonut mittavan osaamisympäristön ja teollisen konsortion.
Merkittävä osa hanketta ovat uudet jatkuvatoimiset mittalaitteet sisältäen kehittyneet etäseuranta ja hallintajärjestelmät, näiden hyödyntäminen tutkimuksissa sekä käyttöönotto biotuotetehtaiden osaprosessien toiminnan ymmärtämisessä, parantamisessa ja ohjauksessa.
Mallin toimintaan ja käyttöön tarvitaan kuitenkin laajasti kokemuksia tehdasolosuhteista varsinkin päämarkkina alueella eukalyptusta valmistavilta tehtailta.
Prosessi- ja mallinnusosaamisessa ollaan edetty parhaiten happivaiheen ja sitä ympäröivän ruskean massan pesun osalta. Tässä hankkeessa keskitytään näiden lisäksi erityisesti otsonin käyttöön selluloosan delignifioinnissa että molekyylimassan säädössä. Lisäksi saostumiin liittyen pureudutaan syvemmälle saostumien syntymekanismeihin teoriassa sekä käytännössä.
Hankkeen keskeiset toimenpiteet
Hanke jakaantuu seuraaviin toisiaan vahvasti tukeviin työpaketteihin:
TP 1. Happidelignifiointi- ja ruskeanmassan pesu
TP 2. Mittaustekniikan kehitys
TP 3. Saostumat
TP 4. Otsonitutkimukset


Tavoitteet
Bioske – hankkeen primääritavoitteena on tuoda biotuotehtaisiin uusia mittauksia, joita tutkimusmielessä voidaan soveltaa prosessien tieteellisen ja käytännön toiminnan tutkimiseen, prosessien optimointiin sekä säätöön. Lisäksi tavoitteena on luoda uutta perustietoa erityisesti liittyen happidelignifiointi- ja pesuvaiheiden toimintaan. Tärkeimpänä tuoda uudet mittaukset etäseurannan pariin ja kehittää datajoukkkojen reaaliaikaista on-line seurantaa ja analysointia. Sekundäärisenä tavoitteena on parantaa prosessien tehokkuutta, tuottaa tietoa parempien prosessien suunnitteluun ja toteutukseen ja saada uutta mittaus- ja mallinusteknologiaa sekä saatua osaamista jalkautettua tehtaiden jokapäiväiseen toimintaan.
Hankkeen tuloksina
syntyy uutta osaamista, kehitetään Kuitulaboratorion tutkimuspalveluja ja kansainvälisyyttä
sekä toteutetaan Kuitulaboratorion ja osallistuvien yritysten yhteistyötä ja vahvistetaan Etelä-
Savon TKI- ja yritystoiminnan aktiviteettia.

Program TAPPIcon 2025
Program TAPPIcon 2025
Bioske mukana konferenssissa artikkeleilla ”Utilization of Inline TDS Measurement System in Pulp Mill’s Brown Stock Washing Line” ja ”Developing and Using Modelling to Understand and Improve Industrial Oxygen Delignification Processes”.
Yhteystiedot
Bioske – Biotuotetehtaan osaprosessien kehittäminen perustuen uusiin mittaustekniikoihin
Tiedot
Budjetti
Yritysten rahoitusosuus on noin 23 % ja lisäksi yritykset osallistuvat hankkeeseen merkittävillä in-kind panoksilla sisältäen laiterahoitusta, mittalaitteistoja, asennuskustannuksia, koeajoista seuraavia kustannuksia sekä omaa työpanosta.
Asiasanat
Yhteistyökumppanit












