Eurooppa-yliopisto INGENIUM perustaa eurooppalaisen alueellisen yhteistyön yhtymän – kotipaikaksi Suomi
Eurooppalaisen alueellisen yhteistyön yhtymän tavoitteena on helpottaa ja edistää jäsentensä välistä alueellista yhteistyötä, johon sisältyy rajat ylittävä, valtioiden välinen ja alueiden välinen yhteistyö.
Käytännössä EAYY toimii INGENIUMin yhteisenä hallintoelimenä, joka voi joustavasti solmia sopimuksia ja hoitaa kansainvälistä, rajat ylittävää yhteistyötä.
Kotipaikaksi Suomi
INGENIUMin rehtorikokous päätti, että perustettavan EAYY:n kotipaikka on Suomi. Xamk vastaa hakemuksen valmistelusta ja perustamistoimista yhteistyössä Oviedon yliopiston kanssa.
– Suomi on yhtymälle erinomainen kotipaikka. Se valikoitui kotipaikaksi selkeän ja ennalta-arvattavan lainsäädännön sekä vähäisemmän byrokratian vuoksi. Lisäksi Suomessa sähköinen asiointi on montaa muuta maata paremmalla tasolla, mikä helpottaa yhteisten asioiden edistämistä, kertoo Xamkin rehtori Heikki Saastamoinen.
Euroopan 63 yliopistoallianssista monet ovat joko perustamassa tai perustaneen EAYY:n. Vaikka suomalaiset yliopistot ja ammattikorkeakoulut ovat alliansseissa poikkeuksellisen hyvin edustettuina, ei mikään muu allianssi tiettävästi ole valinnut yhteisen osansa kotipaikaksi Suomea.
Mikä on EAYY?
EAYY on jäsenistään erillinen oikeushenkilö, jonka toimintaa säännellään jäsenten yksimielisesti tekemällä sopimuksella ja yhtymän perussäännöllä. Jäsenet sopivat yhdessä EAYY:n organisaatiosta ja toiminnasta. EAYY koostuu vähintään kahdesta elimestä: yleiskokouksesta, johon kuuluvat jäsenten edustajat, ja johtajasta, joka edustaa EAYY:tä ja toimii sen puolesta.
EAYY:n perustamisen ja yhtymään liittymisen hyväksyy Suomessa työ- ja elinkeinoministeriö.
Eurooppa-yliopisto INGENIUMiin kuuluu korkeakouluja kymmenestä maasta: Suomi, Ruotsi, Irlanti, Saksa, Kreikka, Romania, Italia, Ranska, Bulgaria ja Espanja. Xamk on ainoana suomalaisena korkeakouluna mukana INGENIUMissa. Kumppanuuskorkeakoulut kehittävät yhdessä huipputasoista koulutusta, yhteisiä opintoja ja tutkimusta. Verkosto aloitti toimintansa vuoden 2023 alussa. INGENIUMia rakennetaan Euroopan komission nelivuotisella rahoituksella. Kymmenessä INGENIUM-korkeakouluissa opiskelee yhteensä 170 000 opiskelijaa ja työntekijöitä on 14 300. Lue lisää Eurooppa-yliopisto INGENIUMista täältä .
Lisätietoja:
Heikki Saastamoinen
toimitusjohtaja, rehtori
p. 050 3125 151
heikki.saastamoinen@xamk.fi